Sipas një raporti të ri, avionët sulmues rusë që mbanin armë bërthamore hynë në hapësirën ajrore suedeze. Një burim tha se masa ishte një akt i qëllimshëm frikësimi, sipas TV4 News të Suedisë. Rrjeti tha se katër avionë rusë – dy avionë sulmues Sukhoi 24 të shoqëruar nga dy avionë luftarakë Sukhoi 27 – u ngritën nga baza ajrore e Kaliningradit përpara inkursionit më 2 mars.

Burimet zbuluan se avionët sulmues ishin të pajisur me armë bërthamore “diçka që pilotët rusë e kishin për qëllim të tregonin”. Për shkak të konfliktit në Ukrainë, Forcat Ajrore Suedeze thuhet se kishin një gatishmëri të shtuar dhe mund të shihnin herët se pilotët po shkonin drejt qiellit mbi Gotland, një ishull suedez në Detin Baltik. Forcat e armatosura të vendit nuk pranuan të komentojnë zyrtarisht nëse dy avionët sulmues ishin të pajisur me armë bërthamore, por i thanë rrjetit se shkelja e hapësirës ajrore duhet të ketë qenë e qëllimshme.

“Ne e vlerësojmë atë si një veprim të ndërgjegjshëm,” tha shefi i Forcave Ajrore Carl-Johan Edstrom. “Gjë që është shumë serioze, sidomos si vend në luftë. Ne e kemi analizuar incidentin dhe është e qartë se nuk mund të përjashtoj lundrimin e gabuar, por gjithçka tregon se ata kanë shkelur qëllimisht kufijtë e Suedisë”.

Shkelja e territorit suedez zgjati për rreth një minutë, shtoi raporti. Suedia – e cila është neutrale dhe jo anëtare e NATO-s – vendosi dy avionë luftarakë JAS 39 Gripen që thuhet se kanë marrë imazhe të avionit rus që konfirmoi se ishin të pajisur me armë bërthamore.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here