Sekretari amerikan i Mbrojtjes ka urdhëruar dislokimin e 7,000 anëtarëve të shërbimit amerikan në Evropë, u tha gazetarëve një zyrtar i lartë i mbrojtjes menjëherë pas njoftimit të presidentit amerikan Joe Biden.

Biden tha se ai do të autorizonte “dislokimin e forcave tokësore dhe ajrore të stacionuara tashmë në Evropë”, në Estoni, Letoni, Lituani, Poloni dhe Rumani.  Ai tha gjithashtu se do të autorizonte “kapacitete shtesë të forcave të SHBA” të dërgoheshin në Gjermani si pjesë e përgjigjes së NATO-s, duke përfshirë disa forca që ishin vendosur në gatishmëri disa javë më pare, shkruan CNN, transmeton lajmi.net.

“Kjo do të përbëhet nga një ekip luftarak i brigadës së blinduar me aftësi dhe mundësi shoqëruese. Ata do të vendosen në Gjermani për të siguruar aleatët e NATO-s, për të penguar agresionin rus dhe për të qenë të përgatitur për të mbështetur një sërë kërkesash në rajon. Presim që ata të largohen në ditët në vijim”, tha zyrtari.

Në fjalët e Shtëpisë së Bardhë, Biden përsëriti se forcat amerikane “nuk janë dhe nuk do të përfshihen në një konflikt me Rusinë në Ukrainë”. “Forcat tona nuk do të shkojnë në Evropë për të luftuar në Ukrainë, por për të mbrojtur aleatët tanë të NATO-s dhe për të siguruar ata aleatë në Lindje”, shtoi ai.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here