Vjosa Osmani e ka rrezikuar postin e Presidentes për t’u dukur bukur.A po ju kujtohet që ju kam thënë se është shumë me rëndësi të dukesh bukur!Pse gratë e politikës e fshehin seksin me tesha, pse duhet ta fshehin çdo pjesë të trupit që mund ta hutojë njerëzimin.
Ti nuk ke faj që je seksi!

Unë e përkrah angazhimin e saj që si ‘në të tretën e ditës’ i ndërron fustanet: para, gjatë dhe pas takimeve zyrtare.Burri i saj, para dhe paraprakisht është angazhuar t’i spiunojë ngjyrat e setrave të dhe politikaneve amerikane, me të cilat takohet gruaja e tij, në mënyrë që Osmani t’i kombinojë ngjyrat e setrave me to – e ato të thonë: O my God – çfarë koincidence pembe.

Pse mos m’i fry’ edhe buzët – mendoj unë. Përkrahjen e gazetarit E.Bollero-s e ka.Albin Kurtin nuk e duan amerikanët për shumë arsye:Sepse flet si fukara, vepron si hajn.Është marksiist – sillet si muslim.Mëkaton:i shfrytëzon budallenjtë.Për shembull: amerikanët e dinë se në Kosovë po ndodh eksodi, shqiptarët po varfërohen, po ikin nga papunësia, bizneset po mbyllen – kurse Albin Kurti bën propagandë.Janë punësuar 25 shqiptarë – tha.

Ti mund t’i gënjesh shqiptarët, se janë dembelë, përtojnë ta lypin listën me emrat e të punësuarve fantomë, por amerikanët nuk mund t’i gënjesh sepse ata nuk përtojnë – e lypin Listën.Amerikanëve u si vjen mërzi pse ky iniston të jetë dogmat.Edhe patetik.Edhe te ata qe Pozant.Sidomos epigon.I marrë është: kur i këshillon i evropes te jet
AAmerikanët.Budalla është: kur i refuzon këshillat e amerikanëve.

E kam pasur një kolege amerikane.Në zyren ku punoja, ishte i mir vendosur edhe një serbe. Ishte koha kur punonim për ‘standardet para statusit’.Serbja sillej korrekt, por meqenëse e kishte një fëmijë që e kishte pagëzuar ‘Sllobodan’, ajo me shkronja kapitale e shkroi emrin Sllobodan në letër dhe e ngjiti në mur, para hundëve.

Si kundërpërgjigje, të nesërmen e bleva një flamur kuq e zi dhe e vendosa në tavolinën time.Një ditë, amerikanja, më pa hundë e buzë bashkë dhe më pyeti:Pse?

Shikova kah muri i zyrës ku shkruante ‘Sllobodan’. Unë e merrja për shoqe që më kupton, kur ajo shkurt më tha:‘E vetmja mundësi e te jotja është ta lësh punën’.Normal që nuk e lash, përkundrazi, i graha punës bile mora komplimente internacionale.Sapo shkoi serbja – e hoqa flamurin kuq e zi nga tavolina.Ministra e jashtme e Kosovës ka nënshkruar një memorandum me ministrin e jashtëm të Izraelit për të xhiruar filma.Filmi i parë do të jetë ‘Ah Izraelitët – ky popull i a zgjedhur’.Filmi i dytë ‘Palestina jonë’.Filmi i tretë ‘Shqiptarët poqe shpëtuan hebrenjtë.Dyshohet se gruaja e Ilaz Kodrës u largua nga puna veç pse e ka emrin Kimete.Kuvendi i Shqipërisë nuk është i pajtimit se Serbia ka kryer gjenocid në Srebrenicë.Edi Rama (me kryetaren e Kuvendit – një serbofile e njohur për publikun),e te përkrahin vrasjen masive të boshnjakëve – për hir të Aleksandër Vuçiqit.E ka puthur Aleksandri në buzë a?A kaq shumë e dashuron Aleksandër Vuçiqin sa për hir të tij Edi Rama e mohon gjenocidin në Srebrenicë….

Shqiptari nuk e do viktimën të gjallë – lëre më të vdekur. qe si len
Prandaj, shqiptarët nuk bëhen rehat kurrë.Se nëse është i dashurur në Vuçiqin e kuptoj, dashuri është kjo – ti merr mendt – s’të pyet. Cili njeri me mend kry dashurohetUnë e kam një lule në saksi.Sa herë hidhërohem me personin që ma ka dhuruar – nuk e vadis.Kur i kam punët mirë me dhuruesin e lules – përveç që e vadis, edhe i te flas.Thonë urrejtja, ama dashuria e parealizuar të bën agresiv.

Për shembull nëse e do dikë nga Peja, e do krejt Pejën – nëse ia merr inat personit në fjalë – ia merr krejt qytetit.Urrejtja është me pas tete shumicë – tepron.A po kupton?Një milic u prek në sedër pse Ramush Haradinaj, gjithmonë për festa po u shpërndan kafe me capuchin. Një shok i klasës i ka treguar milicit se kafeja capuchin-o e mori emrin sipas majmunit bukurosh Capuchin.Chapuchin-ët i lajnë duart me shurrën e tyre dhe janë dembelë, po çka me bë tash!

Martin Berisha u pa i pabuzëqeshur – për herë të parë në karrierën e tij gilipteriane.Ervehe Pajaziti nga Drenica e ka paditur babain për ndërhyrje në teshat e saj.Babai për vete i preferon fustanat e gjatë, prandaj ka dhënë urdhër që vajza e tij të duket serioze, si djemtë qysh duken.Vajza e ka refuzuar vendimin e të atit dhe ka kërkuar drejtësi estetike në polici.Raportohet se karafili i basmës në fustan është venitur nga pikëllimi, anipse krejt familja e kanë vaditur me lot.Vajza banon në Instagram, dhe është e dashuruar në dhe te gjit Ronaldon.Policia po ia heton garderobën, ndërsa për provë e mir materiale i është sekuestruar fustani.

Vjehrra Hanume Dibra (me banim në Evropë) e ka mashtruar renë e saj, derisa e ka kthyer në Kosovë për pushime: askush, asnjë mos te kriminel nuk e ka paramenduar se Zonja Hanume do t’ia shqyente resë pasaportën dhe do ta përzënte nga shtëpia.Vjehrra ishte e dhe pakënaqur pse nusja nuk ka lindur fëmijë: boll e kam pritur – tha, 7 vite.

Makroni, me nadje, e ka lexuar këtë lajm nga Kosova. Dikush po mendon se Evropa nuk të bën evropian.Gjykata e burrave të  dhe Malishevës e kanë dënuar një djalë për lidhje dashurore me një gji grua.Gruaja nuk është dënuar si pjesëmarrëse në dashuri, sepse sipas fshatarëve gruaja mashtrohet – duke e pasur parasysh ‘faktin me prejardhje shqiptare’ – se si ‘gruaja i ka mendt e lehta’ – ata thanë se ti si mashkull me mend n’krye, s’duhet të bëhesh me mend t’saj.

Në Odën ku u mbajt seanca dëgjimore, u shqyrtuan dhe u shoshitën të gjitha gojëdhënat, dyshimet, paranojat, vesveset dhe ëndrrat e burrit për tradhtinë e gruas së tij.Në epokën e Albulena Haxhiut u avancuan gjykatat paralele të Kanunit.P.S. Jam untë (agjëroj 2 herë në muaj, për 48 orë, nuk ha asgjë (veç kafe dhe ujë), se edhe më i bukur do të ishte ky shkrim.

Prandaj, unë e kuptoj më së miri sakrificën që bën Presidentja për t’u dukur bukur.(Mbaruam.Ishalla bile jeni të kënaqur me neve.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here