Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden u tha gazetarëve në Shtëpinë e Bardhë të martën se Shtetet e Bashkuara “ende nuk kanë verifikuar” se Rusia ka filluar tërheqjen e disa trupave pas përfundimit të stërvitjeve të fundit pranë Ukrainës, duke paralajmëruar se “pushtimi mbetet dukshëm i mundshëm”.

“Ministri rus i Mbrojtjes raportoi sot se disa njësi ushtarake po largohen nga pozicionet e tyre pranë Ukrainës. Kjo do të ishte mirë, por ne ende nuk e kemi verifikuar këtë”, tha Biden, shkruan CNN, transmeton lajmi.net.

“Ne nuk kemi verifikuar ende se njësitë ushtarake ruse po kthehen në bazat e tyre vendase – në të vërtetë, analistët tanë tregojnë se ato mbeten shumë në një pozicion kërcënues dhe fakti mbetet pikërisht tani Rusia ka më shumë se 150,000 trupa që qarkullojnë Ukrainën dhe Bjellorusinë, dhe përgjatë kufirit të Ukrainës dhe pushtimi mbetet dukshëm i mundur.”

Ministria ruse e mbrojtjes tha se trupat nga distriktet e saj ushtarake jugore dhe perëndimore – pjesë të të cilave janë ngjitur me Ukrainën – kishin filluar të kthehen në stacionet e tyre të lindjes, megjithëse njoftimi nuk thoshte saktësisht se ku ishin vendosur ato

Në fjalën e tij të martën, Presidenti përsëriti se amerikanët në rajon duhet të largohen “para se të jetë tepër vonë për t’u larguar të sigurt”, duke vënë në dukje vendimin për të zhvendosur ambasadën e SHBA në Kiev në qytetin perëndimor të Lviv.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here