Ministri i Mbrojtjes i Rusisë nuk është parë në publik për gati dy javë, duke nxitur pretendimet se ai vuan nga probleme shëndetësore në mes të pushtimit të bllokuar të Ukrainës nga Kremlini.

Sergei Shoigu , i cili më parë është supozuar për të pasuar presidentin Putin , është parë për herë të fundit më 11 mars, kur ai zhvilloi bisedime me homologun e tij turk, Hulusi Akar. Ai gjithashtu vizitoi një spital ushtarak në Moskë për t’u dhënë medalje ushtarëve të plagosur. Gjenerali Valery Gerasimov, shefi i shtabit të përgjithshëm të Rusisë, u pa gjithashtu për herë të fundit në të njëjtën ditë.

Televizioni shtetëror raportoi më 18 mars se Shoigu, 66 vjeç, kishte vizituar sërish ushtarakët në spital, por videoja që shoqëroi raportin e tij ishte një javë e vjetër. Është jashtëzakonisht e pazakontë që ministri i mbrojtjes, një ish shef i shërbimeve të urgjencës që është i afërt me Putinin, të jetë jashtë syrit të publikut për kaq gjatë.

Shoigu mendohet se vuan nga problemet e zemrës, tha një burim i paidentifikuar i afërt me ministrin për Agentstvo, një faqe interneti hetimore. As ministria e mbrojtjes dhe as Kremlini nuk kanë komentuar. Një vendas nga Tuva, në Siberinë lindore, Shoigu shpesh e shoqëron Putinin në udhëtimet e ecjes. Të dy burrat festuan së bashku 67-vjetorin e ditëlindjes së Putinit në shkretëtirën e Siberisë.

Zhdukja misterioze e dy shefave të mbrojtjes vjen mes raporteve se Putini është i zemëruar me shërbimet e tij të sigurisë për dështimet e inteligjencës në prag të vendimit të tij për të dërguar trupa në Ukrainë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here