Ish-emisari special amerikan për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell ka thënë edhe një tjetër fatkeqësi e sekretarit Antony Blinken, teksa shkroi se edhe shqiptarët e dinë se problemi është kryeministri Albin Kurti.

Ai kërkoi kthimin e ish-presidentit Hashim Thaçi.

“Kthejeni Thaçin! Le të jemi shumë të qartë, evropianët e shtynë Hagën të arrestonte @HashimThaciRKS pas 20 vitesh hetime thjesht sepse ai po negocionte me Trump. Nuk kanë asgjë mbi të dhe e mbajnë të mbajtur për shkak të politikës. Kjo është arsyeja pse ICTY duhet të shpërndahet. Kthejeni @HashimThaciRKS menjëherë”, shkroi ai.

Mes tjerash, Grenell tha se Kurti po përpiqet të përmirësojë numrat e tij të tmerrshëm të sondazheve përmes konfliktit.

“Edhe një herë, kryeministri fashist i Kosovës, radikal i ekstremit të majtë dhe me përvojë, Albin Kurti, në mënyrë të njëanshme bën një lëvizje për të refuzuar targat dhe ID-të serbe në Kosovë. budallaqe. Të pamatur. Dhe e panevojshme”, u shpreh ai.

“Pse nuk po i thotë @JakeSullivan46 dhe @ABlinken të ndalojë rrugët e tij fashiste?”.

“Dhe flasim për një keqlexim katastrofik të Albin Kurtit, @ABlinken sapo shtroi një drekë për të dhe e lavdëroi. @USRepKeating bëri gjithashtu. Keating, në fakt, gabimisht e komplimentoi Kurtin dhe tha se ai ka qenë gjithmonë me SHBA – që do të thotë se Keating nuk ka qasje në internet”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here