Ministria ukrainase e Mbrojtjes paralajmëroi sot se një grup tjetër mercenarësh rusë të Grupit Wagner mbërriti në Ukrainë me një mision për të vrarë presidentin Volodymyr Zelensky dhe për të nxjerrë politikanë të tjerë të rangut të lartë ukrainas në javën e katërt që nga fillimi i pushtimit.

“Një grup tjetër militantësh i lidhur me Yevgeniy Prigozhin, një propagandist rus i afërt me Putin dhe pronar i Grupit (Wagner), filloi të mbërrijë në Ukrainë sot”, tha Drejtoria kryesore e Inteligjencës e Ministrisë së Mbrojtjes së Ukrainës në një postim në Facebook. “Detyra kryesore e kriminelëve është të eliminojnë udhëheqjen më të lartë ushtarake dhe politike të Ukrainës,” shtohet në deklaratë.

Përveç Zelensky, të tjerë “objektiva kyç” për mercenarët rusë janë kryeministri Denys Shmyhal dhe Andriy Ermak, një producent filmash ukrainas dhe avokatë që shërbenin si këshilltar kryesor i Zelensky, sipas Drejtorisë kryesore të Inteligjencës.

“Putin personalisht urdhëroi një sulm tjetër nga një prej përfaqësuesve të paktë. Të gjitha përpjekjet e mëparshme kanë përfunduar në dështimin dhe eliminimin e terroristëve,” thuhet në postim. Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës ka dhënë për javë të tëra alarmin për mijëra mercenarë rusë nga kompania private ushtarake Liga, e njohur më parë si PMC Wagner, që vijnë në Ukrainë.

“Planet e Kremlinit janë të njohura për ushtrinë ukrainase, shërbimet speciale dhe agjencitë e zbatimit të ligjit. Ne jemi gati të zmbrapsim agresorin si në pjesën e përparme ashtu edhe në pjesën e pasme. Asnjë sulm terrorist nuk do të ketë sukses,” thuhet në postim.

Gazeta “Times” e Londrës raportoi në shkurt për mercenarët e Wagner që fluturuan nga Afrika me një mision për kokën e Zelensky. Kryetari i bashkisë së Kievit, Vitali Klitschko, lëshoi një shtetrrethim të natës si përgjigje, duke paralajmëruar se çdo banorë që del jashtë mund të ngatërrohet me grupet e sabotimit dhe zbulimit të armikut.

Prigozhin, një biznesmen rus me lidhje të ngushta me Kremlinin, ishte në mesin e disa oligarkëve rusë të sanksionuar nga administrata e presidentit amerikan Joe Biden në fillim të këtij muaji në përgjigje të pushtimit rus të Ukrainës. Ai dyshohet se është mbështetësi financiar i Grupit Wagner, megjithëse vazhdimisht mohohet çdo lidhje.

Ndonjëherë i përshkruar si kuzhinieri i Putinit, Prigozhin tashmë ishte sanksionuar nga SHBA dhe mbetet në listën e më të kërkuarve të FBI-së për ndërhyrje në zgjedhjet amerikane nga fillimi i vitit 2014 deri në të paktën 2018 përmes Agjencisë së Kërkimeve të Internetit me qendër në Shën Petersburg.

Zyrtarët ukrainas thanë se Zelensky u ka mbijetuar disa atentateve. Përveç militantëve të Wagner, raportet tregojnë se luftëtarët çeçenë ishin ngarkuar gjithashtu të eliminonin politikanët ukrainas. Që nga fillimi i tij në 2014, Grupi Wagner është konsideruar si një grup përfaqësues i shtetit rus jashtë vendit, sipas Qendrës për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare (CSIS).
Grupi u themelua nga Dmitry Utkiny, një veteran i të dyja luftërave çeçene dhe një ish-anëtar i Drejtorisë kryesore të Inteligjencës, ose agjencisë ruse të inteligjencës GRU. Ai dhe operativë të tjerë të Grupit Wagner morën pjesë në aneksimin rus të Krimesë në vitin 2014.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here