Ministria braziliane e Marrëdhënieve me Jashtë lëshoi ​​një deklaratë të shkurtër të enjten, duke bërë thirrje për “pezullimin e menjëhershëm të armiqësive dhe fillimin e negociatave” pas pushtimit rus të Ukrainës.

“Brazili bën thirrje për pezullimin e menjëhershëm të armiqësive dhe fillimin e negociatave që çojnë në një zgjidhje diplomatike të çështjes, bazuar në Marrëveshjet e Minskut dhe që merr parasysh interesat legjitime të sigurisë të të gjitha palëve të përfshira dhe mbrojtjen e popullatës civile”, thuhet në deklaratën e diplomacisë braziliane, shkruan CNN.

Veçanërisht dhe çuditërish, deklarata nuk i quan lëvizjet ruse në territorin ukrainas një “pushtim”. Presidenti Jair Bolsonaro, i cili u takua me Presidentin rus Vladimir Putin javën e kaluar dhe i shprehu “solidaritet” Rusisë, nuk ka bërë një deklaratë publike sot.

Qëndrimi i qeverisë braziliane ndaj Rusisë dhe Ukrainës nuk duket unanim. Duke folur për shtypin të enjten në mëngjes, nënpresidenti i Brazilit Hamilton Mourão dënoi pushtimin rus të Ukrainës dhe kërkoi veprime përtej sanksioneve ekonomike ndaj qeverisë së Putinit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here