Komandanti i Brigadës së 36-të të Marinës ukrainase, Serhiy Volynsky, i bëri thirrje presidentit turk Recep Tayyip Erdogan që të zbatojë procedurën e “nxjerrjes” dhe t’i çojë në Turqi.

Lajmin e bëjnë të ditur mediat vendase, duke cituar intervistën e Volynsky-it në Habertürk TV. “I nderuar zoti President Recep Tayyip Erdogan. Majori i Marinës Serhiy Volynsky po ju drejtohet. Aktualisht po shërbej si komandant i brigadës së 36-të detare, e cila është e vendosur në garnizonin e Mariupol-it dhe ka 65 ditë që lufton”, u shpreh fillimisht ushtaraku.

Ai sqaroi se në uzinë gjenden 600 ushtarakë me lëndime të ndryshme që kanë nevojë të madhe për ndihmë. “Qindra civilë dhe dhjetëra fëmijë po kërkojnë gjithashtu siguri brenda në objekt. Më i vogli është 4 muajsh”, shtoi Volynsky. Komandanti theksoi se situata aktuale në Azovstal është shumë e vështirë, pasi luftimet nuk janë ndalur.

Forcat ruse përdorin sulme ajrore të përditshme, zjarr nga sisteme të ndryshme artilerie të bazave tokësore dhe detare, kryejnë operacione sulmi me ndihmën e tankeve, mjeteve luftarake të këmbësorisë dhe grupeve të mëdha të fuqisë punëtore.

Pak ditë më parë, ata shkatërruan një spital fushor dhe një sallë operacioni. Tani mjekët nuk mund të ofrojnë më kujdes mjekësor për ushtarakët dhe civilët.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here