Ministri i Brendshëm i Ukrainës, ka bërë të ditur se korrupsioni është ai që ka ndalur ushtrinë ruse që fillimisht ishte stacionuar në Bjellorusi.

Sipas autoriteteve ukrainase, ushtria ruse ka shkëmbyer naftën dhe pajisjet ushtarake për alkool, transmeton Telegrafi. Madje ushtria ukrainase pretendon se Rusia ka humbur 582 tanke, 1.664 mjete të blinduara, 294 sisteme artilerike si dhe 93 lansues të ndryshëm të raketave – 52 sisteme kundërajrore dhe 1.144 mjete te blinduara.

E sot ka janë zhvilluar luftime të ashpra mes forcave ruse dhe atyre ukrainase në qytetin Lviv, ku rusët kanë përdorur raketa me rreze të gjatë të veprimit. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here