Ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandar Vulin, i njohur për deklaratat kërcënuese e fyese ndaj shqiptarëve e Kosovës, ka dal me një të tillë edhe të enjten mbrëma.

Ai e ka quajtur “provokim të përmasave të mëdha” suspendimin e gjyqtares serbe nga Mitrovica që mori pjesë në takim me presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq, të martën në Beograd, sa që ka thënë se është një hap drejt përfshirjes së vendit të tij në luftë në Kosovë apo në konflikt siç e ka quajtur ai.

“Ky është hapi i parë drejt përfshirjes së Serbisë në konfliktet e armatosura në Kosovë, të cilat shqiptarët padyshim po i përgatisin. Nëse Bashkimi Evropian, i cili është sponsor i Marrëveshjes së Brukselit, nuk thirr takim në Bruksel dhe ndalon çdo lloj dhune kundër serbëve në Kosovë, atëherë me të drejtë mund të themi se sulmi i Kurtit nuk erdhi nga koka e tij e helmuar me urrejtje”, ka thënë Vulin, përcjell “B92”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here