Thursday, September 29, 2022
Home Lajme “Mos, mos, mos!”: Kremlini zyrtar përgjigjet ndaj thirrjes së Bidenit për Putinin,...

“Mos, mos, mos!”: Kremlini zyrtar përgjigjet ndaj thirrjes së Bidenit për Putinin, për armët bërthamore

0

Sipas mediave të huaja, Biden u pyet nga CBS News se cili do të ishte mesazhi i tij për Putinin nëse ai mendonte se mënyra më e mirë për t’u hakmarrë dhe për të rikthyer iniciativën do të ishte përdorimi i armëve bërthamore kimike ose taktike.

Presidenti amerikan u përgjigj “mos, mos, mos” duke shtuar se një veprim i tillë do të “ndryshonte fytyrën e luftës ndryshe nga çdo gjë që nga Lufta e Dytë Botërore”.

Kur u pyet për një gjë të tillë, zëdhënësi i Putinit, Dmitry Peskov u tha gazetarëve të shtunën, “Lexoni doktrinën. Gjithçka është shkruar atje”, raportoi RIA Novosti, shkruan Newsweek.

Doktrina bërthamore e Rusisë thotë se përdorimi i armëve bërthamore mund të pasojë “një agresion kundër Rusisë ose aleatit të saj me përdorimin e armëve të shkatërrimit në masë” ose nëse vendi përballet me agresion “kur vetë ekzistenca e shtetit është nën kërcënim”.

Ndryshe, vë në pah Newsweek, gjatë rrjedhës së luftës, ka pasur mesazhe të përziera që vinin nga Moska në lidhje me perspektivën e vendosjes së armëve bërthamore.

Menjëherë pasi filloi pushtimin në shkallë të plotë të Ukrainës, Putini i vuri forcat e tij bërthamore në gatishmëri të lartë.

Të ftuarit dhe drejtuesit e kanaleve televizive shtetërore që pasqyrojnë mendimin e Kremlinit kanë përshkruar shpesh aftësitë bërthamore të Rusisë dhe perspektivën e përdorimit të tyre si pjesë e përpjekjeve të saj luftarake.

Megjithatë, ministri rus i Mbrojtjes, Sergej Shoigu tha muajin e kaluar se armët bërthamore nuk ishin të nevojshme nga një perspektivë ushtarake dhe se “objektivi kryesor i arsenalit bërthamor të Rusisë është të ndalojë sulmet bërthamore”.

Peskov, si dhe ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov, kanë thënë më parë se vetëm armët konvencionale do të përdoren në Ukrainë.

Rusia ka rreth 6000 koka bërthamore, sipas Federatës së Shkencëtarëve Amerikanë.

Armët bërthamore taktike mund të përdoren në distanca relativisht të shkurtra, ndërsa armët bërthamore “strategjike” mund të lëshohen në distanca shumë më të gjata dhe të rrisin perspektivën e një lufte bërthamore gjithëpërfshirëse.

Spekulimet po rriten mbi atë që Putini do të bënte më pas një tërheqjeje poshtëruese në rajonin verilindor të Kharkiv të Ukrainës dhe përballur me mungesën e fuqisë punëtore.

Rose Gottemoeller, zëvendëssekretarja e përgjithshme e NATO-s nga viti 2016 deri në vitin 2019, i tha më parë Newsweek se ishte e shqetësuar se Putini mund të përdorte një armë të shkatërrimit në masë (WMD), siç është një armë bërthamore, kimike ose biologjike.

Por ka skepticizëm nëse një veprim i tillë do të ishte në interesin e Putinit.

“Një sulm bërthamor do të kishte një efekt tronditës, por nuk ka gjasa të pengojë Ukrainën dhe do të shërbente thjesht për të bashkuar Perëndimin dhe për të bërë që aleatët rusë si Kina të tërhiqen”, tha Peter Rutland, profesor i Studimeve Ruse, Evropës Lindore dhe Euroaziatike në Universitetin Wesleyan, Connecticut.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here