Joe Biden thotë se Rusia e Vladimir Putin po kryen gjenocid në Ukrainë. Avokatët mund të thonw ndryshe, por ai ndoshta ka të drejtë. Pra, a do të ndërhyjë SHBA për ta ndaluar atë?

Mjerisht, jo. Kievit i duhen shumë avionë luftarakë dhe, për shembull, tanket kryesore të betejës M1 Abrams për të ndalur mizoritë. A do t’i marrë ato? Jo, përsëri. Ajo që Ukraina përfiton shumë është politika me gjeste. Nëse dhe kur të gjithë njerëzit e saj të kenw vdekur ose çrrënjosur, Biden mund të thotë: “Ju thashë”. Ky nuk do të jetë një ngushëllim i madh.

Hendeku midis asaj që ofrojnë liderët perëndimorë dhe asaj që Ukraina kërkon në të vërtetë për të mbijetuar, bëhet potencialisht fatale teska një ofensivë e madhe ruse po afrohet në lindje. Humbja e Rusisë rreth Kievit ishte epike. Po kështu është edhe fundosja e luftanijes më të madhe ruse ‘Moskva’. Por fitore të tilla mund të krijojnë një përshtypje mashtruese për drejtimin e përgjithshëm të luftës.

Edhe gjeneralët rusë, nëse qëndrojnë gjallë, mësojnë nga gabimet e tyre. Ora më e errët e Ukrainës sapo ka filluar. Demokracitë perëndimore, të grupuara rreth NATO-s, kanë bërë shumë për të ndihmuar, por jo aq sa duhet. Problemi fillon me SHBA-në, udhëheqësin e aleancës, dhe është një problem i njohur. Sondazhet sugjerojnë se shumica e amerikanëve mbështesin Ukrainën, por nuk duan që forcat amerikane të përfshihen drejtpërdrejt. Ky është gjithashtu instinkti personal i Bidenit. Një luftë në Evropë duket shumë ndryshe kur shikohet nga Parisi, Teksasi, sesa nga Parisi, Franca. I mungon ai avantazhi i caktuar ekzistencial.

Ndërhyrja e drejtpërdrejtë, e kufizuar ushtarake e NATO-s në terren për të krijuar strehë të sigurta në Ukrainën perëndimore, për shembull, ose për të shënjestruar artilerinë në teatër, forcat detare dhe raketore që bombardojnë civilët, është plotësisht e realizueshme. Kërcënimi i thjeshtë mund t’i japë Rusisë pauzë. Megjithatë Biden nuk do të dëgjojë për të. Frika e tij se ajo automatikisht do të përshkallëzohej në një luftë gjithëpërfshirëse NATO-Rusi është pothuajse me siguri e pabazë. Putini e di se do ta humbiste një luftë të tillë. Por kush guxon ta vërë në provë?

Kjo lë dy opsione: armë dhe sanksione. Por edhe këtu perëndimi ende dridhet. Kur Volodymyr Zelenskiy, presidenti i Ukrainës, bën apel, siç bën çdo ditë, për një embargo të menjëhershme ndaj eksporteve ruse të naftës, gazit dhe qymyrit, ai përsëri përballet me një përzierje të kujdesit perëndimor, pavendosmërisë dhe interesit vetjak.

BE-ja, për shembull, po bën pazare pafund për një ndalim të mundshëm të naftës. Megjithatë, pa masa të tilla, gjasat e jetës së Ukrainës do të zvogëlohen shumë me kalimin e kohës.

SHBA, si Britania, po zgjerojnë gamën dhe cilësinë e armatimit “mbrojtës”. Paketa më e fundit prej 800 milionë dollarësh e Biden përfshin helikopterë, transportues të blinduar të personelit, radarë dhe dronë. Pentagoni u ka kërkuar tetë kontraktorëve më të mëdhenj të mbrojtjes të ushtrisë amerikane që të ndihmojnë në gjetjen e mënyrave për të armatosur Ukrainën më shpejt dhe më mirë. Kjo, rastësisht, përfaqëson një përshkallëzim de fakto perëndimor, të cilin Putini e ka kundërshtuar tani zyrtarisht.

Ndoshta përdorimi rus i armëve kimike ose biologjike do të jetë hapi që shkakton një reagim të SHBA-së që ndryshon luftën. Shumica e amerikanëve thonë se do të mbështesin veprimet ushtarake nëse përdoren armë të tilla ilegale ose nëse sulmohet një aleat i NATO-s. Shtëpia e Bardhë, e cila thotë se po përgatit opsione hakmarrëse “proporcionale” joushtarake, duket se mbetet prapa opinionit publik.

Të gjitha qeveritë perëndimore përfundimisht do të fajësohen nëse Ukraina bie ose ndahet në lindje nga perëndimi, si Gjermania në 1945. Boris Johnson i Britanisë ka grumbulluar shumë lavdërime si miku i ri më i mirë i vetë-emëruar i Zelenskiy. Megjithatë, ndërsa Britania e Madhe ka ofruar armë serioze efektive kundër tankeve, ajo me përkushtim ndjek linjën e Uashingtonit ndaj avionëve, tankeve dhe trupave tokësore.

Johnson, duke e cilësuar si luanin britanik në Kiev fundjavën e kaluar, pretendoi se “qëllimet monstruoze të Putinit po pengohen … Ne po mbledhim një aleancë globale për t’i dhënë fund kësaj tragjedie”. Kjo është haptazi e pavërtetë. Gjysma e botës, duke përfshirë Kinën dhe Indinë, nuk është mbështetëse. Dhe fundi nuk është pothuajse në dukje – gjë që një njeri i ndershëm do ta pranonte. Çdo ditë kryhen më shumë krime. Dhe Putini i neveritshëm tregohet kokëfortë për luftën e tij “fisnike”.

Gjermania, lideri i supozuar i Evropës, është një rast tjetër për të ardhur keq. Kancelari Olaf Scholz thotë se ata që kryen mizori në qytetin e Bucha “duhet të mbajnë përgjegjësi”. Por ajo ditë llogarie mbetet një ëndërr e largët për sa kohë që Scholz vazhdon të refuzojë sanksionet energjetike kombëtare dhe në mbarë BE-në dhe të debatojë për furnizimet me armë. “Unë nuk e kuptoj se si dikush në Gjermani mund të flejë natën,” tha Andriy Melnyk, ambasadori i Ukrainës në Berlin. “Çfarë duhet që Gjermania të veprojë?”

Kriza ka hedhur dritë të pakëndshme mbi lidhjet fitimprurëse midis biznesit të madh gjerman dhe kleptokracisë së Kremlinit të Putinit. Tregtia dypalëshe arriti në 60 miliardë euro (50 miliardë £) vitin e kaluar. Tani koalicioni qeverisës është i ndarë se sa larg duhet të shkojë Zeitenwende – termi i Scholz-it për pellgun historik me të cilin përballet Gjermania. Ndërsa premtohet një rritje 100 miliardë euro e shpenzimeve të mbrojtjes për të mbrojtur gjermanët, Scholz po vonon dërgimin e disa armëve të rënda për të mbrojtur ukrainasit.

Sa më i vogël të jetë kombi evropian, aq më i madh është kontributi i tij, ose kështu duket shpesh. Lituania, Letonia dhe Estonia janë rritur të gjitha me guxim, siç kanë bërë Sllovakia, Republika Çeke dhe Polonia. Ata kanë frikë se mund të jenë të radhës. Tani Finlanda dhe Suedia në ankth po synojnë t’i bashkohen NATO-s. Pasi ia dolën pa ndihmën e saj gjatë gjithë luftës së parë të ftohtë, ata janë në kohën e duhur për të dytën.

Forcat e Ukrainës pa dyshim do të luftojnë me guxim në betejën e ardhshme për lindjen. Por sipas disa vlerësimeve ata do të jenë më të shumtë në numër pesë me një. Viktimat në mënyrë të pashmangshme do të jenë të larta, ndërsa ndoshta rezultati më i mirë për të cilin mund të shpresojnë është ngërçi. E megjithatë, ndërsa ky tmerr shpaloset, NATO-ja e udhëhequr nga SHBA, aleanca më e fuqishme ushtarake në botë, do të ulet në duart e saj, me sa duket e përgatitur, nëse është e nevojshme, për të parë Ukrainën të copëtuar pak nga pak të tmerrshme.

Pa mbështetje të shtuar, Zelenskiy parashikon një “gjaku të pafund”. Udhëheqësit perëndimorë duhet të flasin më pak dhe të bëjnë më shumë – dhe nëse gjithçka tjetër dështon, të jenë të gatshëm të ndërhyjnë ushtarakisht.

… kemi një favor të vogël për të kërkuar. Miliona njerëz po i drejtohen Guardian-it për lajme të hapura, të pavarura dhe cilësore çdo ditë dhe lexuesit në 180 vende anembanë botës na mbështesin tani financiarisht.

Ne besojmë se të gjithë meritojnë akses në informacionin që bazohet në shkencë dhe të vërtetë, dhe analiza të rrënjosura në autoritet dhe integritet. Kjo është arsyeja pse ne bëmë një zgjedhje tjetër: ta mbajmë raportimin tonë të hapur për të gjithë lexuesit, pavarësisht se ku jetojnë ose çfarë mund të përballojnë të paguajnë. Kjo do të thotë që më shumë njerëz mund të informohen më mirë, të bashkohen dhe të frymëzohen për të ndërmarrë veprime kuptimplota.

Në këto kohë të rrezikshme, një organizatë globale e lajmeve që kërkon të vërtetën si Guardian është thelbësore. Ne nuk kemi aksionarë apo pronar miliarder, që do të thotë se gazetaria jonë është e lirë nga ndikimi tregtar dhe politik – kjo na bën të ndryshëm. Kur nuk ka qenë kurrë më e rëndësishme, pavarësia jonë na lejon të hetojmë, sfidojmë dhe ekspozojmë pa frikë ata që janë në pushtet.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here