Imazhet satelitore të postuara në mediat sociale të martën duket se tregojnë një çudi në kufirin Ukrainë-Bjellorusi: një urë lëvizëse e stilit ushtarak në lumin Pripyat, vetëm 4 milje nga kufiri ukrainas dhe 14 milje në veriperëndim të bërthamës reaktore nr.4. që është shkrirë në mënyrë famëkeqe në fatkeqësinë e Çernobilit në vitin 1986, raporton mediumi amerikan, “Forbes”.

Ura shtrihet brenda zonës së përjashtimit rreth reaktorit që shtrihet përtej kufirit Ukrainë-Bjellorusi. Vetë reaktori është i mbështjellë në një sarkofag të quajtur Ndarja e Re e Sigurt e krijuar për të kufizuar çlirimin e ndotësve radioaktivë.

Aktualisht, mbi 30 mijë trupa ruse të tërhequr nga të katër ushtritë e Distriktit Ushtarak Lindor të Rusisë po kryejnë stërvitje ushtarake të quajtur “Aleate Resolve” me forcat bjelloruse në Bjellorusinë qendrore dhe jugore.

Shumë analistë dyshojnë se ky është pretekst për pozicionimin e një force të madhe ruse në Bjellorusi për veprime ushtarake kundër Ukrainës, veçanërisht kryeqytetit të saj afër Kievit – të paktën, në rast se Moska vendos ta pushtojë Ukrainën.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here