Pesë persona janë qëlluar për vdekje nga një person i armatosur palestinez në një periferi të qytetit izraelit të Tel Avivit, në sulmin e tretë vdekjeprurës të këtij lloji në një javë.

Ndodhi në Bnei Brak, një nga zonat më të populluara hebreje ultra-ortodokse të vendit, raporton BBC. Personi i armatosur u qëllua për vdekje nga policia, tha një ndihmës mjekësor në vendngjarje. Forcat izraelite të sigurisë ishin në gatishmëri të lartë pas sulmeve nga arabët izraelitë të martën dhe të dielën e kaluar, të cilat lanë të vdekur gjashtë persona.

Pamjet nga vendi i ngjarjes në Bnei Brak treguan sulmuesin i veshur me të zeza duke qëlluar mbi njerëzit me pushkë në një rrugë dhe duke vrarë shoferin e një makine që kalonte.

Sulmuesi është identifikuar si një palestinez 26-vjeçar nga një fshat afër Jeninit, në veri të Bregut Perëndimor të pushtuar, i cili më parë kishte qenë i burgosur në Izrael.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here