Edhe ndërsa forcat ruse grumbullohen në kufirin e Ukrainës, në qendër të vëmendjes këtë javë është kthyer në luftën e zhurmshme me intensitet të ulët në Ukrainën lindore dhe rolin e saj të mundshëm në përgatitjen e skenës për një konflikt më të gjerë.

Gjatë tre ditëve të fundit, ka pasur një rritje të granatimeve përgjatë disa pjesëve të vijës së frontit. Ukrainasit thonë se granatimet nga separatistët e mbështetur nga Rusia janë në nivelin më të lartë në gati tre vjet, dhe nga ana e tyre separatistët pretendojnë përdorimin e armëve të rënda nga forcat e armatosura ukrainase kundër zonave civile.

Të enjten, një kopsht fëmijësh në territorin e kontrolluar nga Ukraina, më pak se 5 kilometra nga vija e frontit u godit. Të premten dhe të shtunën, autoritetet ukrainase raportuan një rritje të mëtejshme të bombardimeve nga armatimet e rënda, të cilat janë të ndaluara brenda 50 kilometrave të vijës së frontit nga Marrëveshjet e Minskut.
Autoritetet ukrainase thonë se ka pasur 60 shkelje të armëpushimit të enjten, shumë prej tyre me armë të rënda.

Zyrtarët ukrainas mohojnë në mënyrë të përsëritur ndonjë plan të tillë. Të premten, kreu i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Ukrainës, Oleksiy Danilov, tha: “Ka një rrezik të madh që përfaqësuesit e Federatës Ruse që janë atje të provokojnë disa gjëra. Ata mund të bëjnë gjëra që nuk kanë të bëjnë me ushtrinë tonë. “

Danilov nuk dha prova, por shtoi: “Ne nuk mund të themi se çfarë saktësisht do të bëjnë ata — nëse do të hedhin në erë autobusët me njerëz që janë planifikuar të evakuohen në rajonin e Rostovit, apo për të hedhur në erë shtëpi — ne nuk bëjmë nuk e di.”

Danilov foli vetëm disa orë pas shpërthimit misterioz në një automjet që i përkiste një zyrtari të lartë në qytetin e Donetsk, afër selisë së separatistëve.

Udhëheqësi i rajonit, Denis Pushilin, e quajti atë një akt terrorizmi. Por autoritetet ukrainase dhe zyrtarët perëndimorë thanë se ishte një provokim i inskenuar — i krijuar ndoshta për të justifikuar një ndërhyrje ruse.

Pasi ka qenë relativisht e qetë për pjesën më të madhe të këtij viti, “linja e kontaktit” ka qenë shumë më aktive në ditët e fundit — pasi e ardhmja e rajoneve të shkëputura të Ukrainës ngatërrohet në një gamë shumë më të gjerë ankesash dhe kërkesash ruse.

Cila është historia e fundit në Donbas?

Lufta shpërtheu në vitin 2014 pasi rebelët e mbështetur nga Rusia pushtuan ndërtesat qeveritare në qytete dhe qytete në të gjithë Ukrainën lindore. Luftimet intensive lanë pjesë të rajonit lindor të rajonit të Donbasit, Luhansk dhe Donetsk në duart e separatistëve të mbështetur nga Rusia. Rusia gjithashtu aneksoi Krimenë nga Ukraina në vitin 2014, në një veprim që ngjalli dënime globale.

Zonat e kontrolluara nga separatistët në Donbas u bënë të njohura si Republika Popullore e Luhanskut (LPR) dhe Republika Popullore e Donetskut (DPR). Qeveria ukrainase në Kiev pohon se të dy rajonet janë në fakt të pushtuara nga Rusia. Republikat e vetëshpallura nuk njihen nga asnjë qeveri, përfshirë Rusinë. Qeveria ukrainase refuzon të bisedojë drejtpërdrejt me asnjërën nga republikat separatiste.

Marrëveshja Minsk II e vitit 2015 çoi në një marrëveshje të lëkundur armëpushimi dhe konflikti u vendos në një luftë statike përgjatë vijës së kontaktit që ndan qeverinë ukrainase dhe zonat e kontrolluara nga separatistët. Marrëveshjet e Minskut (të emërtuara sipas kryeqytetit të Bjellorusisë ku u lidhën) ndalojnë armët e rënda pranë vijës së kontaktit.

Gjuha rreth konfliktit është shumë e politizuar. Qeveria ukrainase i quan forcat separatiste “pushtues” dhe “pushtues”. Media ruse i quan forcat separatiste “milici” dhe pohon se ata janë vendas që mbrojnë veten kundër qeverisë së Kievit.

Më shumë se 14,000 njerëz kanë vdekur në konfliktin në Donbas që nga viti 2014. Ukraina thotë se 1.5 milionë njerëz janë detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre, ku shumica kanë qëndruar në zonat e Donbasit që mbeten nën kontrollin e Ukrainës dhe rreth 200,000 janë zhvendosur në rajonin e gjerë të Kievit.

Si e ka ndezur Putini konfliktin?

Separatistët në Donbas kanë pasur mbështetje të konsiderueshme nga Moska. Rusia pohon se nuk ka ushtarë në terren atje, por zyrtarët e SHBA-së, NATO-s dhe ukrainas thonë se qeveria ruse furnizon separatistët, u siguron atyre mbështetje këshillimore dhe inteligjencë dhe ngulit oficerët e saj në radhët e tyre.

Moska gjithashtu ka shpërndarë qindra mijëra pasaporta ruse për njerëzit në Donbas vitet e fundit. Zyrtarët dhe vëzhguesit perëndimorë kanë akuzuar presidentin rus Vladimir Putin se po përpiqet të vërtetojë fakte në terren duke natyralizuar ukrainasit si qytetarë rusë, një mënyrë de facto për të njohur shtetet e shkëputura. Ai gjithashtu i jep atij një arsye për të ndërhyrë në Ukrainë.

Dhe këtë javë, parlamenti rus rekomandoi që Kremlini të njohë zyrtarisht pjesë të LPR dhe DPR si shtete të pavarura, një tjetër përshkallëzim në retorikë që zyrtarët amerikanë thonë se është dëshmi se Putini nuk ka ndërmend të respektojë marrëveshjen e Minskut.

Duke folur të mërkurën, Ministri i Jashtëm i Ukrainës Dmytro Kuleba tha se Ukraina “nuk do të ndalet derisa të çlirojmë territoret tona në Donbas, Krime, derisa Rusia të paguajë për të gjithë dëmin që shkaktoi në Ukrainë”.

Putin ka akuzuar prej kohësh Ukrainën për shkeljen e të drejtave të rusëve etnikë dhe rusishtfolësve në Ukrainë dhe ka thënë se ishte brenda të drejtave të Rusisë që të ndërhynte ushtarakisht për t’i mbrojtur ata.

Të mërkurën, Putin pretendoi se në Donbas po kryhej “gjenocid”. Pretendimet e tij nuk janë të reja, por koha është shqetësuese për politikëbërësit perëndimorë, të cilët kanë frikë nga një përsëritje e një konflikti të vitit 2008 në Gjeorgji.

Duke thirrur gjenocidin këtë javë, Putin po i bënte jehonë pretendimit të rremë të Rusisë se Gjeorgjia kreu gjenocid kundër civilëve në republikën separatiste të Osetisë së Jugut në gusht 2008. Gjatë atij konflikti të shkurtër, Rusia filloi një inkursion masiv ushtarak që shtyu thellë në territorin gjeorgjian. /CNN

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here