Qeveria e re do t’i ketë 15 ministri: Haki Abazi mbetët jashtë

Ish-kryeministri në Qeverinë Kurti 1, Haki Abazi nuk është në përbërjen e Qeverisë Kurti 2, ai nuk figuron as si zëvendëskryeministër e as ministër, shkruan Gazeta Metro.

Abazi nuk ka qenë aktiv gjatë ditës së sotme, por si duket paska pasur arsye, sepse nuk është në përbërjen e Qeverisë Kurti 2.

Përderisa po mbahet seanca e Kuvendit, kandidati i propozuar për kryeministër, Albin Kurti ka prezantuar ministrat e rinj dhe zëvendëskryeministrat.

Qeveria Kurti 2 pritet t’i ketë 15 ministri, tre zëvendëskryeministra. Pesë prej tyre janë gra.

Ky është Kabineti Qeveritar.

Kryeministër, Albin Kurti

Zv. Kryeministër i parë për integrime evropiane, zhvillim dhe dialog, Besnik Bislimi

Zv. Kryeministre e dytë dhe ministre e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla

Zv. Kryeministre e Tretë për të drejtat e pakicave Emilija Rexhepi

Ministër i Financave, Punës dhe Trasfereve, Hekuran Murati

Ministre e Drejtësisë, Albulena Haxhiu

Ministër i Shëndetësisë, Arben Vitia

Ministre e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci

Ministër i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrullah Çeku

Ministër i Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi

Ministër i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor dhe Insfrastrukuturës, Liburn Aliu

Ministër i Bujqësisë, Faton Peci

Ministër i Mbrojtjes, Armend Mehaj

Ministër i Brendshëm dhe Administratës Publike, Xhelal Sveçla

Ministre e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari

Ministre e Ekonomisë, Artane Rizvanolli

Ministër për Komunitete dhe Kthim, Goran Rakiq

Ministër për Zhvillim Rajonal, Fikrim Damka

Nga 15 ministra vetëm 8 janë të Lëvizjes Vetëvendosje, 5 janë gra, nga Kabineti ynë qeverisës 18 anëtarë gjithsej. Kërkojmë besimin tuaj, ofrojmë besimin dhe përkushtimin tonë, dijen e vullnetin tonë. Zotohemi për llogaridhënie dhe përgjegjësi .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *