Disa trupa në rrethet ushtarake të Rusisë ngjitur me Ukrainën po kthehen në bazat e tyre pas përfundimit të stërvitjeve.

Kështu tha në një deklaratë zëdhënësi i Ministrisë ruse të Mbrojtjes, gjeneralmajor Igor Konashenkov. Sipas mediave të huaja, njoftimi i sotëm mund të de-përshkallëzojë fërkimet midis Moskës dhe Perëndimit mes frikës për një pushtim të afërt.

“Njësitë e qarqeve ushtarake jugore dhe perëndimore që kanë përmbushur detyrat e tyre tashmë kanë filluar ngarkimin e personelit dhe pajisjeve në mjetet e transportit hekurudhor dhe automobilistik dhe sot do të nisin drejt garnizoneve të tyre ushtarake”, thuhet në deklaratë, raporton Mint.

Stërvitjet ushtarake në shkallë të gjerë në të gjithë vendin janë ende duke vazhduar, në atë që shihet si një shfaqje e forcës së fuqisë së Rusisë. Ndryshe, Rusia ka grumbulluar mbi 100,000 trupa pranë kufijve të Ukrainës, duke shkaktuar frikën e një pushtimi.

Edhe pse Moska e ka mohuar ndonjëherë planifikimin për të sulmuar Ukrainën, ajo ka kërkuar garanci ligjërisht të detyrueshme nga Shtetet e Bashkuara dhe NATO që Kievit nuk do të lejohet të bashkohet me bllokun ushtarak. Uashingtoni dhe Brukseli deri më tani kanë refuzuar të bëjnë premtime të tilla.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here