Ukraina ka dhënë përditësimin e fundit mbi numrin e humbjeve që ka pësuar Rusia që nga fillimi i luftës.

Ai pretendon se 40,670 trupa ruse janë vrarë dhe 3,995 automjete të blinduara të personelit janë shkatërruar. Pajisjet e tjera ushtarake që janë zhdukur përfshijnë 190 helikopterë, 1759 tanke dhe 222 aeroplanë.

 

Ndërkohë, Rusia aktualisht është duke rekrutuar mijëra vullnetarë për të plotësuar radhët e saj që kanë mbetur të varfëruara në mes të luftës, raporton CNN. Analistët besojnë se më shumë se 30 mijë vullnetarë mund të jenë regjistruar për të ndihmuar në përpjekjet e luftës për të ndihmuar forcat e Kremlinit të marrin kontrollin e rajonit Donbas të Ukrainës lindore.

Rusia ka vazhduar edhe sot me bombardime duke shkaktuar viktima dhe dëme materiale.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here