Inteligjenca ushtarake britanike tha të hënën se Rusia ka përdorur kontraktorin ushtarak privat Wagner për të përforcuar forcat e saj të vijës së parë në konfliktin në Ukrainë.

“Wagner po ul standardet e saj të rekrutimit dhe punëson të dënuar dhe individë të mëparshëm në listën e zezë, duke ndikuar potencialisht në efektivitetin ushtarak rus”, ka thënë Ministria e Mbrojtjes e Britanisë së Madhe në një përditësim të inteligjencës.

Një deklaratë e tillë vjen në kohën kur thuhet se presidenti rus Vladimir Putin është “duke luftuar për të përshtatur trupat me pajisjet”, pasi ushtria e tij vuan nga morali i ulët dhe betejat e rekrutimit në mes të pushtimit të Ukrainës.

Shefi i mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar, Sir Tony Radakin, ka thënë se pushtimi ka rezultuar në vdekjen ose plagosjen e 50,000 ushtarëve rusë dhe shkatërrimin e rreth 1,700 tankeve ruse dhe 4,000 automjeteve të blinduara të betejës.

Ai tha, “Por Rusia vazhdon të jetë një fuqi bërthamore. Ajo ka aftësi kibernetike, ka aftësi hapësinore dhe ka programe të veçanta nën ujë, kështu që mund të kërcënojë kabllot nënujore që lejojnë informacionin e botës të kalojë nëpër të gjithë globin”.

Putini nisi pushtimin e Ukrainës në fund të shkurtit, fillimisht duke shpresuar për një fitore të shpejtë.

Megjithatë, ushtria ruse u përball me një mbrojtje më të fortë se sa pritej nga Ukraina.

Dhe së fundmi luftimet janë përqendruar vetëm në rajonin më lindor të vendit në muajt e fundit dhe Rusia nuk e ka arritur qëllimin e saj të deklaruar për të “çliruar” Donbasin, një rajon separatist në Ukrainën Lindore.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here