Premtimet për liri dhe pasuri u bëhen të dënuarve në qelitë e ngushta të burgut në Rusi.

Dhe pastaj pasojnë telefonata të furishme mes të afërmve dhe të burgosurve që vlerësojnë ofertën. Më pas të burgosurit “zhduken”. Kjo skenë po luhet në komunitetet e të dënuarve në të gjithë Rusinë, shkruan CNN, përcjell Telegrafi.

Me një ushtri të rregullt të dobësuar pas gati gjashtë muajsh të një agresioni të përgjakshëm të Ukrainës, ka prova në rritje se Kremlini po bën zgjedhje të shëmtuara në luftën e tij të shëmtuar dhe po rekruton të burgosurit rusë për të luftuar.

Në këtë drejtim, gjatë një hetimi njëmujor, CNN shkruan se ka folur me të burgosurit e kapur në skemën më të re të rekrutimit të Rusisë, së bashku me të afërmit dhe miqtë e tyre.

Dhe aktivistët besojnë se qindra prej tyri iu është ofruar një gjë e tillë, në dhjetëra burgje anembanë Rusisë – nga vrasësit tek shkelësit e drogës. Disa madje janë marrë nga burgu ku mbahet një amerikan i profilit të lartë i burgosur në Rusi, Paul Whelan.

Vëllai i tij David tha në një deklaratë në korrik se kishte dëgjuar se si dhjetë vullnetarë ishin larguar nga IK17 në Mordovia për në vijën e frontit në Ukrainë.

Ndërkohë dhjetëra mesazhe bisedash mes të afërmve, të rishikuara nga CNN, detajojnë shpërblimet joshëse të ofruara për të luftuar në Ukrainë, ku rreziku i vdekjes është i lartë.

Vlerësimet e fundit perëndimore sugjerojnë se deri në 75,000 trupa ruse janë vrarë ose plagosur që nga fillimi i pushtimit (një pretendim që Kremlini e ka mohuar).

Një i burgosur foli për CNN nga qelia e tij e ngushtë e burgut. I burgosur për shumë vite për drogë, ai foli në kushte anonimiteti duke përdorur një telefon inteligjent kontrabandë – mjaft i zakonshëm në sistemin e burgjeve të Rusisë – për të përshkruar kushtet e ofruara.

“Ata do të pranojnë vrasës, por jo përdhunues, pedofilë, ekstremistë apo terroristë”, tha ai. “Amnisti ose falje për gjashtë muaj. Dikush flet për 100,000 rubla (rreth 1600 euro) në muaj, një tjetër për 200,000. Gjithçka është ndryshe”.

Ai tha se oferta u bë kur burra të paidentifikuar, që besohet se ishin pjesë e një firme private kontraktori ushtarak, erdhën në burg në gjysmën e parë të korrikut dhe se pranimi në program do të çonte në dy javë trajnim në rajonin e Rostovit në Rusia jugore.

Ndërsa ai kishte dy vjet shërbim në ushtri, ai tha se rekrutuesit nuk duket se insistonin në përvojën ushtarake.

“Në rastin tim, nëse është e vërtetë, atëherë unë jam për”, thotë i burgosuri. “Mund të bëjë një ndryshim të vërtetë për mua: të burgosesh për gati një dekadë, ose të ikësh pas gjashtë muajsh nëse je me fat. Por kjo është nëse je me fat. Unë thjesht dua të shkoj në shtëpi te fëmijët sa më shpejt të jetë e mundur. Nëse ky opsion është i mundur, atëherë pse jo?”.

I burgosuri tregoi se 50 të burgosur tashmë ishin përzgjedhur për rekrutim dhe ishin vendosur në karantinë në burg, por ai kishte dëgjuar se 400 kishin aplikuar.

Sipas shkrimit të CNN, përcjell Telegrafi, aktivistët e të drejtave që punojnë në sistemin rus të burgjeve thanë se që nga fillimi i korrikut ata ishin përmbytur me raporte nga e gjithë Rusia nga të afërm të shqetësuar, të shqetësuar për fatin e të burgosurve.

“Në tre javët e fundit [në korrik], ka një valë shumë të madhe të këtij projekti për të rekrutuar mijëra të burgosur rusë dhe për t’i dërguar ata në luftë”, citohet të ketë thënë Vladimir Osechkin, kreu i Gulagu.net, një grup për mbrojtjen e të burgosurve.

Osechkin tha se disave iu premtua një pagesë për familjet e tyre prej pesë milionë rubla (82,000 dollarë) nëse ata vdisnin, por të gjitha shpërblimet financiare mund të mos merren kurrë.

“Nuk ka garanci, nuk ka kontratë reale. Është e paligjshme”, tha ai.

Lidhur me këto CNN thotë se kontaktoi Ministrinë Ruse të Mbrojtjes dhe shërbimin e vuajtjes së dënimit (FSIN) për komente mbi pretendimet se të burgosurit po rekrutohen për të luftuar në Ukrainë – por asnjëri nga këto institucione nuk u përgjigj.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here