Volodymyr Zelensky konsiderohet një hero nga njerëzit në mbarë botën, dhe ata janë më të magjepsur nga fakti që (jo aq) një komedian i zakonshëm ka marrë fronin e një vendi dhe tani po e mbron me guxim nga lufta. Shuma të mëdha parash po ofrohen sot për të blerë serialin që e “bëri” atë president.

Nëse në një moment ngritja politike e presidentit ukrainas dukej si skenar i një seriali, nuk është për t’u habitur – duke qenë se jeta e tij reale ndoqi të njëjtën rrugë, shkruan Klix.ba.

Para se të merrte rolin e Presidentit të Ukrainës, Zelensky ishte pjesë e serialit humoristik “Servant of the People”, i cili filloi të transmetohej në vitin 2015. Seriali përshkruan jetën e një njeriu të zakonshëm, një profesor historie, i cili bëhet president i Ukrainës brenda natës. Roli u luajt nga Zelensky.

Që nga fillimi i pushtimit rus, stacioni i parë televiziv që bleu të drejtat e serialit – me vlerë rreth një milion euro – ka qenë Channel 4 britanik, dhe sipas të dhënave të tyre, më shumë se 100,000 njerëz e kanë parë Zelenskyn në rolin e tij.

Pas Britanisë, këtë e bënë Greqia dhe Polonia, dhe tani ofertat për blerjen e serialit kanë vërshuar një agjenci në Stokholm.

“Njerëzit në mbarë botën po kërkojnë të drejtat e serialit. Kemi shumë punë për të bërë”, tha Nicola Soderlund, bashkëpronar i Eccho Rights, i cili u takua me Zelenskyn 10 vjet më parë.

Skenat nga ‘trailer’-i zyrtar i serialit u bënë menjëherë hit në mesin e shikuesve, shumë pyesnin nëse Zelensky parashikonte në to se çfarë do të bënte si president në vitin 2022.

“Ky njeri ka treguar të paktën pesë herë në episod atë që çdo europianolindor imagjinon. Respekt i madh”, është një nga komentet.

“Kjo më bën ta admiroj edhe më shumë – nga një aktor humori është bërë dikush që admirohet në skenën botërore për patriotizmin dhe këmbënguljen e tij”, është vetëm një koment nga shikuesit entuziastë, të cilët ndoshta do të jenë gjithnjë e më shumë. Soderlund shpjegoi se ata kanë arritur 15 marrëveshje vetëm në javët e kaluara dhe aktualisht janë në negociata me 20 vende të tjera.

“Ne kemi biseduar me Amerikën Latine, Shtetet e Bashkuara, Netflix, shumë prej tyre. Në Itali, rreth katër media po luftojnë për të drejtat”, tha Soderlund, i cili shpjegoi se kjo ishte një formë mbështetjeje për Ukrainën.

Në kohën kur ai ishte ylli i serialit, askush nuk mund ta imagjinonte se Zelensky do të bëhej objektivi kryesor i presidentit arrogant rus Vladimir Putin.

“Ne kishim nevojë për një hero si ai pas Trumpit”, tha CEO i kompanisë Fredrik af Malmborg. Kompania, e cila ka selitë në Londër dhe Stamboll, tashmë ka dhuruar 50 mijë euro për Kryqin e Kuq të Ukrainës dhe planifikojnë ta rrisin shumën. Partia e tij politike u emërua më vonë pas serialit të Vladimirit “Servant of the People” kur ai kandidoi për president në 2019.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here