SHBA-ja dhe NATO-ja po bëjnë një plan emergjence për mundësinë nëse Rusia zgjedh të godasë territorin e NATO-s, ka thënë të premten këshilltari i Sigurisë Kombëtare i Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan.

Sulmet ruse janë afruar më pranë kufijve të NATO-s që nga fillimi i pushtimit të Ukrainës, raporton The Guardian.

Më 13 mars, Rusia nxiti paralajmërimet për NATO-n pas sulmeve në një bazë të madhe ushtarake pranë kufirit të aleancës, duke vrarë të paktën 35 persona dhe duke plagosur 134 të tjerë.

Videoja më poshtë nga 13 marsi është në Yavoriv, rreth 15 km nga kufiri polak.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here