Ish-presidenti amerikan Donald Trump e quajti sulmin e Rusisë ndaj Ukrainës “gjenocid”, pas presidentit aktual Joe Biden.

Të martën, Biden akuzoi presidentin rus Vladimir Putin për kryerjen e gjenocidit në Ukrainë, pasi fjala u përdor vetëm nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, i cili përshëndeti deklaratën e kolegut të tij amerikan, duke i quajtur ato “fjalë të vërteta të një lideri të vërtetë”.

Ish-presidenti republikan Donald Trump, i cili tregoi se mund të kandidojë në zgjedhjet e ardhshme presidenciale në SHBA, përdori gjithashtu termin të mërkurën në një intervistë me Fox News. Pasi kritikoi Bidenin për politikat që çuan në inflacion të lartë, Trump tha: “Tani le të shohim ngjarjet në Ukrainë – është gjenocid”.

Republikani, i cili është kritikuar nga shumë për mbajtjen e marrëdhënieve shumë të ngushta me Putin dhe rusët, më parë e quajti pushtimin rus “Holokaust”, shkruan media amerikane The Hill.

Trump më vonë përsëriti se Rusia nuk do ta kishte sulmuar Ukrainën nëse ai do të ishte ende president. Të mërkurën, sulmi rus u karakterizua nga “gjenocid” nga kryeministri kanadez Justin Trudeau, ndërsa presidenti francez Emmanuel Macron dhe kancelari gjerman Olaf Scholz e shmangën termin.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here