Udhëheqësi i laburistëve në Britani Sir Keir Starmer thotë se populli rus, si dhe ai i Ukrainës, do të vuajnë, pasi janë “zhytur në kaos nga një elitë e dhunshme”.

Ai tha se Britania e Madhe do të vuajë dhimbje ekonomike për shkak të sanksioneve, por kjo është një “sakrificë” e nevojshme për të ndaluar Vladimir Putinin, shkruan BBC, transmeton lajmi.net.

“Ukraina ka nevojë për armë, si dhe ndihmë humanitare”, argumenton Starmer.

Ai gjithashtu bën thirrje për një rishikim të plotë të sistemit financiar të Britanisë për të synuar investimet e oligarkëve.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here