Ukraina rivendosi kontrollin e plotë mbi Kharkiv, tha guvernatori i qytetit Oleh Sinegubov të dielën, pas luftimeve të ashpra me ushtrinë ruse, transmeton Gazeta Metro.

“Kontrolli mbi Kharkiv është plotësisht i yni! Forcat e armatosura, policia dhe forcat e mbrojtjes po punojnë, dhe qyteti po pastrohet plotësisht nga armiku”, tha Sinegubov në Facebook. “Armiku i Rusisë është plotësisht i demoralizuar.’’

Grupe të tëra prej 5-10 personash u dorëzohen trupave ukrainase, sipas guvernatorit të qytetit.

“Për sa i përket situatës në rajon deri tani: Chuguiv është plotësisht i kontrolluar nga trupat ukrainase, flamujt ukrainas janë varur në ambientet administrative,” tha Sinegubov.

“Vazhdon ofensiva e agresorit rus në drejtimin Lipetsk, Vovchansky dhe Belgorod. Ne rregullojmë kolona të veçanta të pajisjeve ruse. Forcat e Armatosura të Ukrainës po luftojnë në mënyrë aktive në pozicionet e tyre.”

Automjetet ushtarake ruse u futën në qytetin e dytë më të madh të Ukrainës të dielën dhe shpërthimet tronditën instalimet e naftës dhe gazit në ditën e katërt të luftimeve në sulmin më të madh ndaj një shteti evropian që nga Lufta e Dytë Botërore.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here