Në vend të përgjigjes nga KFOR-i për kthimin ushtrisë serbe në Kosovë, kemi marrë përgjigje nga politikanë të ndryshëm, veçanërisht ata gjermanë, tha presidenti serb Aleksandar Vuçiq, lidhur me deklaratën e ambasadorit gjerman në Prishtinë, Jorn Rode, i cili tha se barrikadat në veri duhet të hiqen para Krishtlindjeve dhe shtoi se Asociacioni i Komunave Serbe është obligim i Kosovës por që nuk do të jetë Republika Serbe e re.

Presidenti komentoi edhe lajmin se Turqia do të armatosë ushtrinë e Kosovës me dron “Bajraktar”.

“Ky nuk është as lajm i lehtë dhe as i mirë për ne dhe do të ndikojë në marrëdhëniet tona, edhe pse ne e respektojmë shumë presidentin Rexhep Tajip Erdogan”, tha Vuçiq.

Presidenti theksoi se shpreson që Serbia së shpejti do të mund të mburret me një numër të konsiderueshëm të dronëve kamikaze dhe avionëve të tjerë.

“Pa këtë do të na gëlltitnin si macja miun. Ne jemi pak më të mëdhenj për t’u gëlltitur tani. Zoti Rode është i njohur për deklaratat e tij antiserbe. Tensionet do të ishin shumë më të ulëta nëse forcat tona do të ishin në Jarinje. Gjermania dëshiron dominim të plotë në Ballkan”, tha Vuçiq, duke komentuar deklaratën e ambasadorit gjermane në Prishtinë se barrikadat në veri duhet të hiqen deri në Krishtlindje.

Ai ka shpjeguar se për kërkesën e KFOR-it për kthimin e forcave serbe, kemi filluar të marrim përgjigje nga politikanët, e jo nga KFOR-i.

Për Rodeo, Vuçiq tha se ambasadori gjerman mendon se mund të përcaktojë se çfarë lloj fasule mund të hahet në Mitrovicë dhe çfarë nuk mund të hahet në Zubin Potok.

“Ky është një kërcënim për popullin serb”, tha Vuçiq dhe kujtoi se Rode nuk tha asgjë për mos formimin e AKS.

“Pse i përmendni viktimat? E dini, si në shfaqjen e Çehovit në aktin e parë kur shihni një pushkë të varur në mur, nuk ka dyshim se pushka do të fiket, kështu që është këtu”, thotë Vuçiq.

Rreth barrikadave

Presidenti kujtoi se serbët po e prisnin Shën Nikollën në barrikada.

“A mendoni se nuk ishte më mirë për ta në shtëpitë e tyre dhe me fëmijët e tyre? Dhe kjo është arsyeja pse vendosët t’i kaloni Krishtlindjet në paqe, pavarësisht se sa njerëz do të vriten. Dhe për çfarë po flisni për vrasjen?”, pyeti Vuçiq. Duke komentuar kërcënimet e Kurtit për viktimat gjatë demontimit të barrikadave dhe tha se “jeta e serbëve nuk do të thotë asgjë për ta”.

Vuçiq pyeti gjithashtu se cilën marrëveshje e respekton Prishtina dhe shtoi se e di që dikush qëndron pas lëvizjeve të Prishtinës.

“Tani kemi parë dhe kuptuar gjithçka. Ne do të jemi me popullin tonë. Shqiptarët kanë mbështetjen e plotë të një pjese të vendeve të Kuintit”, paralajmëroi Vuçiq dhe shtoi se është e qartë se “Kurti nuk është vetëm”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here